Bakırköy Ataköy

  • Bakırköy Ataköy
İstanbul'un Bakırköy ilçesinde bulunan Ataköy semti ülkemizde uygulanmış ilk uydu kent projelerinden biridir.Ataköy semti Emlak Bankasına ait bir projedir. Ataköy semtinde ilk olarak 9-10. kısmı 1986 yılında kurulmuş olup halkın kullanımına açılmıştır. 7-8. kısım ise 1990'da Ataköy'de faliyete geçmiştir. Sonrasında 11. kısıma kadar yayılan apartman bloğu tarzındaki yapılarıyla 4 farklı mahalle idaresine bölünmüş bir semttir Ataköy. Yunus Emre Kültür Merkezi, Bakırköy Belediye Konservatuvarı, Galleria Alışveriş Merkezi, Ataköy Marina, Atrium AVM , cafe ve restaurant gibi kurum ve merkezleri de Ataköy semti içinde bulunur.Aynı zamanda yeşil alanları oldukça zengin olan Ataköy tüm sokaklarında , site alanlarında , yürüyüş ve koşu alanlarında , park ve bahçeleriyle kişiye iç huzuru veren bir manzara ve doğaya sahiptir.Okulları ise çevre semt okullarına nazaran daha az öğrenci sayıları ile sınıflarında verilen eğitimin verimliliği , her öğrenciyle birebir iletişime olanak sağlayan yapılarda eğitim verilmesi Ataköy sakinlerinin , çocukların ve gençlerin lehinedir.

Bahçelievler'in Şirinevler mahallesi ile bir üst geçitle ayrılan semttir Ataköy.Üst geçit altında bulunan metro ve metrobüs hatları da Ataköy'e ulaşımınızı kolaylaştıracaktır. Ve aynı zamanda iki bölgeyi ayıran E5 karayolu üzerinde bulunan Ataköy semtine ulaşımınız gerek toplu taşıma olsun gerekse şahsi araçlarınızla oldukça kolaydır.

Ataköy çoğu kişi için sadece havaalanına gidip gelirken geçtikleri, büyüyen İstanbul’un bir parçası. Beton binaların , site alanlarının , araç trafiklerinin arasında gezerken geçmişten bir şey kalmadığını düşünenlere tarih, muzip birkaç sürpriz saklamış. Bizanslılardan kalan Fildamı Açıkhava Sarnıcı bunlardan biri.Fildamı Sarnıcı, Bizans'ın altın çağı 5-6. yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilen, Ataköy'de ki Fildamı, Bizans İstanbul'unun dört büyük açık sarnıcından bir tanesidir.

Türkiye’nin planlanmış ilk banliyölerinden biri Ataköy, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten almış adını; semt çoğu insanın içinde yaşamayı sıkıcı bulduğu, yüksek apartman blokları , araç otoparkları , cafe ve restaurantlar ile bezenmiş olsa da Ataköy 'de yürüyüş ve koşu alanları ve oldukça zengin yeşil alanı etrafındaki semtlere oranla yüksek avantaj sağlar . 1988 senesinde açılan Galleria, şehrin ilk alışveriş merkezi ve Amerika’daki Houston Galleria’dan etkilenen o zamanki Başbakan Turgut Özal’ın önderliğinde halkın kullanımına açıldı.Ataköy'de ki bu alış veriş merkezi denize olan yakınlığıyla da hoşça vakit geçirmenize olanak sağlıyor.İstanbul'un seçkin semtlerinden biri olan Ataköy sınırları dahilinde bulunan Galeria Avm Dünya markalarına ev sahipliği etmektedir.Ataköy'e birkaç km mesafesinde olan bu avm de semt dışına çıkmaya gerek olmadan bütün ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek ürün çeşitliliğine sahip bir avm dir.Yine Ataköy'de bulunan beş yıldızlı Ataköy Marina 1998 yılında kurulmuş olup yoğun trafiğe aldırmadan Marmara Denizi'nin hemen yanındaki Ataköy Marina'da tesisin tadını çıkarabilirsiniz.

Günümüz koşullarında Ataköy yeşil alanları , park ve bahçeleri , merkezlere yakınlığı , ulaşım rahatlığı, kaliteli yaşam sunan İstanbul'un en lüks semtlerindendir.Ataköy'de hala devam etmekte ve gelişmek ile residence ve konforlu yapılarıyla Ataköy'e değer katmaktadır.Bakırköy Ataköy e yakın Cadde Suite Otel gelen yerli ve yabancı tursitlerin önçelikli tercihleri arasında yer alamaktadır.


Bakırköy Ataköy nerede?

Bakırköy Ataköy, İstanbul Avrupa Yakası’nda yer almaktadır. Bakırköy ilçesine bağlı Ataköy, Bahçelievler, Şirinevler, Yenibosna, İncirli, Florya, Yeşilköye komşu.Bakırköy Ataköy 4 muhtarlıkla yönetilerek şu şekilde bölümlere ayrılmıştır: Bakırköy Ataköy 1.Kısım, Bakırköy Ataköy 2,5,6. Kısım, Bakırköy Ataköy 3,4,11. Kısım ve Bakırköy Ataköy 7,8,9,10. Kısım. Bakırköy Ataköy Mahallesi’nde yer alan 9. ve 10. Kısımlar 1986 yılında kuruldu 1990 yılında ise 7. ve 8. Kısımlar faaliyete geçti.

Bakırköy Ataköy’de yer alan merkezler nelerdir.Bakırköy Ataköy’de yer alan merkezler sırasıyla şunlardır, Yunus Emre Kültür Merkezi, Bakırköy Belediye Konservatuarı, Ataköy Marina, Atrium AVM, Galleria AVM ve Ataköy A Plus AVM.

Metro ve Metrobüs hem avrupa yakasında olan belli semtlere ulaşımda kolaylıklar getirmekle kalmayıp ekonomik anlamda da ceblerine yardımcı olmuştur.Metro ve Metrobüs Ataköy duraklarından hem avrupa yakasındaki E5 karayolu yakınındaki semtlere ulaşmakla birlikte istanbulun yogun trafiğine takılmadan yol almalarını saglamıştır.

Ataköy 9. kısıma yakın olan Cadde Suite Otel de konaklamayı tercih eden misafirlerin internet üzerinden araştırma yaptıkları başlıca aramalar şu şekide sıralanmaktadır.Ataköy Metro Durağına yakın, Ataköy Metrobüs durağına yakın, Atköy Metro ve Metrobüse yürüme mesafesindeki Oteller, Ataköy Metro ve Metrobüs kalkış saatleri, AtaköyMetro ve Metrobüs güzargahları, Ataköy Uygun Otel, Bakırköy Ataköy Ucuz Otel, Ataköydeki Otel ler, Ataköy şirinevler Otel, Ataköy Otel Fiyatları, Ataköy Otel adresiAtaköy Otel isimleri gibi aramalar gerçekleştirmektedirler.

BİZE ULAŞIN WHATSAPP